Sekcja hokeja na lodzie

drużyna hokeja na lodzie GKS Tychy


Sekcja hokeja na lodzie GKSu Tychy swoją genezę posiada w Murckach, a konkretnie nieistniejącego już Górnika Murcki powstałego w 1956 roku. W 1971 roku jednak doszło do połączenia wspomnianego Górnika, Polonii Tychy i Górnika Wesoła, wskutek czego powstała hokejowa sekcja klubu GKS Tychy. Zdecydowanie jest to ciesząca się największymi sukcesami filia tyskiego klubu.

GKS Tychy w hokeju na lodzie to pięciokrotny mistrz Polski, dziewięciokrotny wicemistrz, a także zespół, który siedem razy stawał na ostatnim szczeblu podium krajowej drabinki. Za ulubione rozgrywki tyszan można uznać jednak Puchar Polski, po który w historii sięgali aż dziewięć razy. Warto podkreślić, że zawsze gdy znajdowali się już w finale, wygrywali. Trofeum Superpucharu Polski padło łupem hokeistów z Tych natomiast trzykrotnie.

GKS Tychy może pochwalić się także wielokrotnym reprezentowaniem Polski w europejskich rozgrywkach międzyklubowych. “Trójkolorowi” niejednokrotnie mieli okazję występować w turnieju o Puchar Kontynentalny czy Hokejowej Lidze Mistrzów.

 

Michał Podkowa

Analityk sportowy z 12 letnim doświadczeniem. Pasjonat hokeju i były gracz na amatorskim poziomie. Ukończyłem naukę w University of Toronto w 1998 roku.