Historyczne zwycięstwo w Hokejowej Lidze Mistrzów

GKS Tychy podczas Mistrzost Świata w Hokeju

W 2018 roku, a dokładnie 18 października, GKS Tychy odniósł historyczny dla polskiego hokeja na lodzie triumf w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów. Tego dnia tyszanie pokonali włoskie HC Bolzano 5:3. Spotkanie było przez większość czasu wyrównane, a o korzystnym dla Polaków wyniku zadecydowała trzecia tercja, którą śląski zespół wygrał 2:0. Dwie poprzednie odsłony tego meczu zakończyły się remisowymi wynikami – 2:2 i 1:1. Bramki dla GKSu Tychy zdobywali Andrij Michnow, Gleb Klimienko, Bartłomiej Jezierski i Michael Cichy. Ostatni wymieniony hokeista rozegrał wówczas znakomite spotkanie i to on w głównej mierze przyczynił się do końcowego rezultatu. Tym samym klub z Tych jako pierwszy w historii polski zespół wygrał mecz w prestiżowych rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów. Kibice zgromadzeni 18 października 2018 roku na trybunach Stadionu Zimowego mieli wtedy naprawdę powody do dumy. Niestety był to jedyny pozytywny akcent tyskiego zespołu w sezonie 2018/19 Hokejowej Ligi Mistrzów. Klub ze Śląska przegrał wszystkie pozostałe mecze tamtejszej edycji rozgrywek i zajął ostatnie miejsce w swojej grupie. Szczególnie bolesną lekcją dla tyskich hokeistów była porażka na własnym lodowisku 1:8 ze szwedzkim Skelleftea AIK.

GKS Tychy uczestniczył w najważniejszych europejskich rozgrywkach, czyli w Hokejowej Lidze Mistrzów, dwukrotnie. Oprócz wspomnianej edycji tyszanie zagrali w HLM jeszcze sezon później. Dwa razy polski zespół plasował się na ostatnim miejscu w zmaganiach grupowych. Dwukrotnie zresztą osiągając taką samą liczbę punktów po sześciu meczach (3 punkty). 

Michał Podkowa

Analityk sportowy z 12 letnim doświadczeniem. Pasjonat hokeju i były gracz na amatorskim poziomie. Ukończyłem naukę w University of Toronto w 1998 roku.