Sekcja piłkarska GKSu Tychy

Sekcja Piłkarska Klubu GKS Tychy

GKS Tychy otworzył swoją oficjalną sekcję piłkarską w 1971 roku. Obecnie GKS Tychy występuję w I lidze polskiej, a więc drugiej klasie rozgrywkowej. “Trójkolorowi” biorą udział w tych rozgrywkach nieprzerwanie od 2017 roku. Warto wspomnieć o tym, że tyski brał w sezonie 2020/21 udział w barażach, których stawką był awans do Ekstraklasy. Już w pierwszym meczu barażowym górą okazał się Górnik Łęczna, który finalnie zdobył później promocję do piłkarskiej elity w Polsce.

Za największy sukces tyskich piłkarzy uważa się zdobycie wicemistrzostwa Polski w sezonie 1975/76, a więc niespełna pięć lat po założeniu klubu. Co ciekawe, sezon później jako druga drużyna w Polsce GKS Tychy brał udział w ówczesnej edycji Pucharu UEFA. Tyszanie zakończyli swój udział w tym turnieju na etapie 1/32. 

Piłkarska filia klubu posiada także swoją drużynę rezerwową. GKS Tychy II gra na co dzień w IV lidze, w II grupie śląskiej. 

Michał Podkowa

Analityk sportowy z 12 letnim doświadczeniem. Pasjonat hokeju i były gracz na amatorskim poziomie. Ukończyłem naukę w University of Toronto w 1998 roku.