Stadion Zimowy w Tychach

Stadion Zimowy Tychy

Zlokalizowany przy ul. gen. Charlesa de Gaulle’a 2 w Tychach Stadion Zimowy, to miejsce, bez którego żaden kibic tyskiego klubu nie wyobraża sobie życia. To właśnie na tym obiekcie tyszanie rozegrali wiele pamiętnych spotkań i świętowali największe sukcesy. Na lodowisku w Tychach rozgrywano również mecze z najlepszymi drużynami Europy w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów czy Pucharu Kontynentalnego.

Początki Stadionu Zimowego

Za początki lodowiska w Tychach należy uznać dzień 4 grudnia 1968. Na „Barbórkę” oddano wówczas do użytku obiekt otwarty, który nie posiadał zadaszenia. Większość lodowisk w Polsce, na których rozgrywano mecze ligowe, funkcjonowało właśnie w ten sposób. Budowę dachu nad tyskim lodowiskiem ukończono w 1978 roku, a następna modernizacja nastąpiła w latach 1991-92. W 2007 roku miasto Tychy, które jest właścicielem lodowiska, rozpoczęło całkowitą modernizację obiektu, który oddano do użytku w grudniu 2008 roku. Stadion Zimowy wybudowano praktycznie na nowo, od podstaw, a koszt wyniósł niemal 30 mln złotych.

Po remoncie Stadion Zimowy w Tychach jednym z najnowocześniejszych i największych lodowisk funkcjonujących na stałe w Polsce. Na trybunach może zasiąść 2753 kibiców, choć bywały mecze, kiedy widzów było na Stadionie Zimowym więcej. Chodzi przede wszystkim o spotkania finałowe poszczególnych edycji mistrzostw Polski, choć i wtedy zdarzały się momenty, że wielu kibiców nie zdołało przedostać się na halę, bo zabrakło dla nich biletów! Jest to dobitny przykład tego, jakie znaczenie ma w Tychach hokej na lodzie.

Dane techniczne lodowiska w Tychach

Jeżeli chodzi o pozostałe dane techniczne Stadionu Zimowego w Tychach, to lodowisko ma wymiary wymagane przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie, czyli IIHF. Wynoszą one 60 na 30 metrów. Płyta lodowiska jest otoczona nowoczesnymi bandami, a także osłonami z pleksiglasu. Na obiekcie funkcjonuje system mrożenia tafli, który spełnia wszystkie standardy, a także oświetlenie. Stadion Zimowy w Tychach dysponuje ponadto dziewięcioma szatniami dla zawodników.

  • Powierzchnia użytkowa obiektu: 5722 metrów kwadratowych
  • Powierzchnia zabudowy obiektu: 4982 metrów kwadratowych
  • Kubatura: 71 689 metrów sześciennych.
  • Moc oświetlenia: 600 kW

Stadion Zimowy a międzynarodowe turnieje

Kilka razy Stadion Zimowy w Tychach był gospodarzem międzynarodowych turniejów w hokeju na lodzie. Jeszcze na starym lodowisku, w 1992 roku, rozegrano w 1992 roku mistrzostwa świata juniorów grupy B. Pierwszą poważną imprezą po gruntownej modernizacji był Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy 2009 „Śląsk-Beskidy”, który odbył się w 2009 roku, a wszystkie mecze turnieju hokejowego rozegrano w Tychach. Następnie na Stadionie Zimowym rozegrano mistrzostwa świata Dywizji IB 2012 do lat 20 mężczyzn. A w 2013 roku odbyły się na tyskim lodowisku mistrzostwa świata Dywizji IB do lat 20 mężczyzn. W 2018 roku do Tychów kolejny raz przyjechały zespoły do lat 20 mężczyzn, by rywalizować w mistrzostwach świata Dywizji IB. Trzeba przyznać, że podczas tych turniejów tyscy kibice nie zawiedli i licznie dopingowali reprezentację Polski.

Reprezentacja Polski na lodowisku w Tychach

W Tychach wiele meczów rozegrała również reprezentacja Polski. Miały one charakter towarzyski, albo rozgrywane były przy okazji międzynarodowych turniejów, zarówno przed, jak i po gruntownej modernizacji. Gościły na Stadionie Zimowym takie zespoły, jak: Austria, Białoruś, Bułgaria, Estonia, Francja, Japonia, Jugosławia, Korea Południowa, Łotwa, Rumunia, Ukraina, Węgry i Włochy. Ciekawostką jest fakt, że w ramach turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Nagano, rozegranym w Tychach w 1996 roku, reprezentacja Polski pokonała Jugosławię… 21:0.

Słonecznik – symbol Stadionu Zimowego

Każdy kibic hokeja na lodzie wie, że nieodłączną częścią Stadionu Zimowego jest słonecznik! Sympatycy GKS Tychy, w trakcie meczu, namiętnie dłubią jego ziarna, które można nabyć na kilku stoiskach przed halą. Łupiny słonecznika są niemal wszędzie, a personel sprzątający ma po meczach wiele pracy. Wielokrotnie zastanawiano się, czy nie zakazać konsumpcji tego towaru, ale uznano, że to i tak nie ma sensu. Słonecznik na pewno wyróżnia lodowisko w Tychach na tle innych takich obiektów w Polsce.

Michał Podkowa

Analityk sportowy z 12 letnim doświadczeniem. Pasjonat hokeju i były gracz na amatorskim poziomie. Ukończyłem naukę w University of Toronto w 1998 roku.